Kabiny prysznicowe 70x80

(4 produktów)
i

Kabiny prysznicowe są świetną alternatywą dla wanny. Ponadto sama kabina to nie tylko element dekoracyjny - odpowiednio dobrane zwiększają komfort naszej kąpieli oraz pozwalają oszczędzać wodę i miejsce. Kabiny są niezbędnym elementem, który umożliwia nam codzienne zażywanie kąpieli pod prysznicem, bez zachlapania całej łazienki.

Więcej informacji o Kabiny prysznicowe 70x80

Historia prysznica

Na początku zacznijmy od tego czym jest prysznic lub natrysk. Jak podaje encyklopedia, to urządzenie służące do kąpieli, polegającej na polewaniu się wodą wypływającą z instalacji wodociągowej przez specjalne sitko, mające na celu rozbicie strumienia wody na drobne kropelki. Jednocześnie mianem tym określa się wydzieloną część pomieszczenia kąpielowego, zaopatrzoną w brodzik z odpływem, służącą do kąpieli natryskowej. Proste? Już tak.

Niegdyś ludzie nie korzystali z pryszniców, a do mycia używano wiadra i wody. Na szczęście te czasy już minęły.
Nazwa prysznica pochodzi od nazwiska Vincenta Priessnitza, twórcy wodolecznictwa. To on stworzył pierwszy zakład kuracyjny z łaźniami. W 1826 przybyli pierwsi chorzy kuracjusze spoza najbliższej okolicy zamieszkania Priessnitza. Dla nich też urządził specjalny dom kuracyjny z łaźnią, w której stosował terapie wodne. Już w 1829 roku został przez wielu lekarzy oskarżony o znachorstwo. Wkrótce w łaźni zakładu kuracyjnego zainstalowano olbrzymią na ówczesne czasy wannę o średnicy 10 metrów, w której kuracjusze mogli nawet pływać. Wewnątrz wanny znajdowała się mała fontanna. W 1832 został zmuszony do rozbudowy dobrze prosperującego zakładu, dobudował wówczas nowy budynek z 18 pokojami i wielką salą. Można powiedzieć, że to pierwsze początki wanny i prysznica.

Wodolecznictwo, czyli zbawienne działanie prysznica

Wodolecznictwo to metoda leczenia bodźcowego polegająca na zewnętrznym stosowaniu wody o różnych postaciach: ciekłej, stałej lub gazowej. Podstawę leczniczego działania stanowi odpowiednia temperatura lub ciśnienie wody użytej odpowiednio do danej terapii. Hydroterapia była znana w starożytnych Chinach i Japonii, a w Europie miała szerokie zastosowanie w rzymskich łaźniach. Zapomniana w średniowieczu, została na nowo odkryta w XVIII i XIX wieku. Akwaterapia wpływa korzystnie na układ krążenia, układ nerwowy oraz wiele innych narządów organizmu. Czyli warto się kąpać!

Użycie konstrukcji przypominających dzisiejszy prysznic sięga czasów starożytnej Grecji, co zostało uwiecznione na wazach i muralach. W starożytnym świecie bogacze zażywali podobnej kąpieli w ten sposób, że niewolnicy przynosili po prostu podgrzaną wodę do pokoju kąpielowego i polewali swojego pana lub panią. Grecy brali prysznic publicznie stając pod strumieniami wody tryskającej z fontanny - zostało to nawet uwiecznione na wazach i malowidłach naściennych. Prototyp nowoczesnego prysznica został zbudowany przez Vincenta Priessnitza, austriackiego twórcę i gorącego zwolennika nowoczesnego wodolecznictwa.

Na temat kabin prysznicowych 70x80 piszemy również na naszym blogu

ewolucja prysznica

Ewolucja prysznica

Kabina prysznicowa jest idealnym elementem uzupełniającym brodzik. Ponadto mamy ogromny wybór kabin prysznicowych. Istotne są też wymiary kabin, które możemy dostosować do naszych produktów.

Który producent najlepszy?

Który producent najlepszy?

Na rynku jest wielu producentów łazienkowych. Warto postawić na sprawdzone firmy, które mają renomę na rynku.

Życie bez barier

Życie bez barier

Osoby z niepełnosprawnościami w XXI wieku mogą czuć się zupełnie swobodnie. Producenci wprowadzili szereg takich sprzętów i rozwiązań w naszych łazienkach, stawiając na życie bez barier.